ZAJÍMAVOSTI O GABIONECH
Nejčastější otázky a odpovědi
Jaká je povrchová úprava gabionových sítí?
U gabionových konstrukcí se předpokládá dlouhodobá životnost - několik desítek let. Aby tomu tak skutečně bylo, tak se dlouhodobě testoval a vyvíjel ochranný povlak ocelových drátů, který by dokázal odolat přírodním vlivům. Všechny gabionové sítě, gabionové spojovací prvky, či příslušenství jsou tedy chráněny tzv. obalem ze slitiny 95 % Zn (zinku) + 5 % Al (hliníku), který samotnému zinku dodává vlastnosti, díky kterým se zvyšuje životnost gabionů až na více jak 80 let.
Základy pod gabionové konstrukce. Ano či ne?
Kdy je zapotřebí, aby byl pod dráto-kamennou konstrukcí betonový základ? Jsou případy, kdy bude stačit jen řádně zpevněný a zhutněný podklad ze štěrko-drti v hloubce cca 300 mm. V některých, ne-li ve většině, případů je ale zapotřebí betonového základového pasu, aby byla zajištěna stabilita gabionového prvku.
Lze změnit rozměry gabionových sítí?
Pokud budete potřebovat jiný rozměr gabionové sítě, než je ten standardní, tak lze tento rozměr vytvořit. Rozhodně tuto změnu rozměrů neprovádějte pomocí úhlové brusky, která je velmi agresivní pro ochranný obal, ale použijte pákové kleště, které ochranný obal po střihu tzv. stáhnou k sobě - v budoucnu tak nedojde k výraznější korozi.
Co je to Zelený gabion?
Pod pojmem zelený gabion si představte gabionovou konstrukci, která není vyplněna standardně kamenivem, ale je prorostlá rostlinami (např. habry). U zeleného gabionu je důležité myslet na základ samotné kontrukce - zelený gabion může stát na zpevněné a zhutněné štěrko-drti, ale bude pak muset být vyplněn kamenivem alespoň z 1/5 celkové výšky, aby byla zajištěna stabilita.
NOVINKA - GABIONOVÉ SÍTĚ S OKEM 25 x 100 mm
Gabionové sítě s okem 25 x 100 mm jsou na trhu novinkou. Z těchto gabionových sítí se staví tzv. sypané gabiony, které jsou méně náročnější na samotnou výstavbu gabionu, avšak o to jsou dražší. Pokud si budete přát tyto gabionové sítě, tak byste také měli brát v potaz fakt, že jejich ochrannou vrstvu netvoří slitina 95 % Zn (zinku) + 5 % Al (hliníku), ale pouze 100 % zinku. Jedná se sice o žárový pozink (tedy kvalitnější, než-li galvanický), ale v porovnání s ochrannou vrstvou ze slitiny Zn+Al má menší životnost vůči přírodním vlivům.HISTORIE GABIONOVÝCH KONSTRUKCÍ
První zdokumentovaná zmínka o gabionech ve stavebnictví sahá až do doby vynálezce Leonarda da Vinci, který gabionovou konstrukci využil pro založení pevnosti San Marco v Miláně. V prvopočátcích se této konstrukci říkalo Leonardovy koše. I staří Egypťané měli své gabiony, jen nebyly z oceli, ale jednalo se o proutěné koše, které se naplnily zeminou, aby sloužily jako polní opevnění.